Menu
Your Cart

Far Ayarı

Far ayarı nedir?

Hem sizin hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenli seyahat edebilmesi için araç aksamlarının önemi yadsınamayacak düzeydedir. Sürüşünüzü keyifli hale getirerek size güvenli yolculuk sağlayabilecek en önemli aksamalardan biri de aracınızdaki farlardır. Otomobilinizdeki farlar gündüz ve özellikle de gece sürüşlerinizde hayati öneme sahip olan, ciddi kazaların gerçekleşmesini önleyen parçalardır. Trafikte güvenli bir sürüş için aracınızdaki farların ayarının doğru bir açıda olması gerekir.

Far ayarı yaptırmanın faydası nedir?

Doğru far ayarı yaptırarak siz sürücüler; hem kendiniz hem diğer sürücüler hem de yayalar için trafikte hayati bir önlem almış olursunuz. Far ayarı bozuk olan bir araç sürücü için gerekli mesafeyi ve alanı aydınlatamaz ve bu da sürücünün odağını bozarak aracın hakimiyetini kaybetmesine sebebiyet verebilir.

Far ayarı yapılmazsa ne olur?

Far ayarı, ışığın fardan çıktığı andan itibaren her 10 cm mesafede 1 cm daha aşağıya düşebilmesi (aşağıyı aydınlatabilmesi) şeklinde ayarlanmasıdır. Bu ayarlamanın amacı; ışığın yolu; yani zemini aydınlatmasını sağlayarak siz sürücülere sağlam bir görüş açısı oluşturabilmektir. Far ayarınızın bozuk olup olmadığını anlamak için aracınıza far testi yapılmaktadır. Aracınızın far testi periyodik bakım esnasında far temizliği, far değişimi işlemleri sırasında yapılan önemli bir testtir. Far ayarı testi teknik bir donanım ve uzman ekip gerektiren bir test olduğundan aracınızın far ayarında bir sorun olduğundan şüphelendiğinizde bir oto servisinden yardım almanız gerekmektedir. Eğer aracınızın farı yolu değil de yol kenarını aydınlatıyor, yolu görmenizi sağlamıyor ise far ayarlarınızda bozulma meydana gelmiş demektir. Bozuk far ayarı sadece sizi değil diğer araç sürücülerini olumsuz yönde etkileyerek görüş bozukluğuna ve sonrasında da kazalara neden olabilmektedir.

Far ayarı neden bozulur?

Aracınızın far ayarı farklı birçok sebepten bozulabilir;

  • Aracınızı kullandığınız yolun bozuk / hasarlı / çukurlu olması
  • Far ampüllerinin uzman olmayan kişilerce değiştirilmesi
  • Farların eskimesi

Far ayarı nasıl yapılır?

Aracınızdan beklediğiniz performansı alabilmeniz için araç bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Bakımı yapılmayan araçların birçok aksamında (parçasında) sorun oluşmakta ve bu sorunların geç fark edilmesi de performans kayıplarına ve daha da ötesi kazalara neden olmaktadır. Aracınızın en önemli aksamlarından biri olan farların da bakımı ve ayarlarının düzenli olarak yaptırılması hayati bir öneme sahiptir. Far ayarının uzman bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi halde far ayarı yapılırken oluşacak en ufak bir hata büyük olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Oto servislerde far ayarı özel test cihazları ile yapılıp uzman ustalarca da kontrol edilmektedir. Araçlarda genel olarak üç çeşit far bulunmaktadır: Uzun ve kısa farlar, sis farları.